Nabitý sportovní rok odstartoval, cílem bude olympiáda

11. 1. 2016
Nabitý sportovní rok odstartoval, cílem bude olympiáda

 Sportovní život se nezastavil ani na přelomu roku a fanoušci už vyhlíží nové soutěžní vrcholy. Letošní rok přinese nejen fotbalové EURO a hokejový Světový pohár, ale také Letní olympijské hry. Na ně se chystají také sportovci spolupracující se SPORT INVEST Group, kteří mají vysoké sportovní cíle včetně medailí. V čem je olympijský rok jiný pro agenturu, sportovce a jejich partnery? Odpovědi hledal David Trávníček, předseda představenstva a spolumajitel SPORT INVEST Marketing.

Jsme na startu roku, jehož sportovním vrcholem budou letní olympijské hry. V čem je pro sportovce výjimečný?
Konání olympiády i díky čtyřletému cyklu dělá letošní rok jednoznačně výjimečným. Je jasně dáno, že účast na Hrách významně rozhoduje o kariérách sportovců. Počet majitelů zlatých olympijských medailí je výrazně nižší než počet mistrů světa a tím je vzácnost takového úspěchu dána. S nadsázkou - mistrovství světa v kuličkách asi nemá žádnou pozornost, ale pokud by se teoreticky kuličky na program OH dostaly, pak by vítěz byl oslavován obdobně jako jeho jiní vítězové. A když to vezmu zcela pragmaticky - medaile z olympiády je vstupenkou ke sponzorským penězům, což v případě mistra světa neplatí. Až pokud vyhraješ olympiádu, stáváš se nesmrtelným.

Jsou výjimečné i měsíce před startem?

Asi nelze paušálně tvrdit, že sportovec se bude připravovat na Hry jinak, než v jiných letech. Každý z nich se ale bude snažit v tomto období získat zkušenosti nabyté v minulých letech, připravit se ke specifickému prostředí soutěže, formu načasovat přesně na termín, který bývá pro některé sporty odlišný.

Je olympijská sezóna významně náročnější na potřebu financí?
Neplatí to obecně, protože ne každý sportovec si může dovolit letos obvyklé částky navýšit. Ovšem ti, kteří toho budou schopni, určitě dají do své přípravy větší náklady než obvykle. A zcela jiným příkladem je Martina Sáblíková, která se nominovala na letní olympiádu na cyklistické závody. Objem peněz na její rychlobruslařskou sezónu tak my jako agentura musíme navýšit, aby mohla absolvovat specifickou cyklistickou vysokohorskou přípravu, měla nový materiál, aby měla širší tým odpovídající významu disciplíny.

Takže rok je výjimečný v tomto směru také pro agenturu?
Ano a nejen tím, jak pomůžeme připravit odpovídající podmínky pro přípravu. Také po olympiádě budeme mít - doufám - hodně práce. I díky výběru špičkových sportovců, s kterými spolupracujme. My také můžeme prohrát, protože pak se bude rozhodovat, zda úspěšný sportovec zůstane s námi - podle toho, jak dokážeme jeho úspěch zhodnotit. Musíme uspět v získání dostatečných financí pro ty úspěšné.

Ovšem i pro partnery se jedná o specifický rok.
Partneři budou v paradoxní situaci. Moc budou přát svým sportovcům úspěch, ale sami z něj příliš vytěžit nemohou, pokud tedy nejsou partnery ČOV a MOV. Osobní partneři pomáhají sportovci v přípravě, k živobytí a mohou mít dobrý pocit, že také přispěli k lesku medailí. Ovšem na úspěch samotný si nemohou přímo sáhnout. Je na nás, abychom všemi dovolenými způsoby a kreativitou vytěžili pro partnery co nejvíce je možné.

Na olympiádě budeme mít několik žhavých želízek počínaje Martinou Sáblíkovou přes Ondru Synka a dalších. Kdo podle vás může na sebe nově výrazně upozornit?
Vzpomínám, jak přelomovým okamžikem byla pro Martinu účast na olympiádě před deseti lety. Medaili sice ještě nezískala, ale vstoupila v široké povědomí a její kariéru to nasměrovalo. Kanoista Martin Fuksa je nyní příkladem sportovce, který už má medaile z mistrovství světa a Evropy v juniorské i dospělé kategorii, ale až olympiáda mu může zajistit skutečnou známost mezi širokou veřejností. V okamžiku, kdy naplní svůj cíl v podobě zisku jedné či více medailí, získá nesmrtelnost i skvělou budoucnost a navíc potvrdí svoji pozici následovníka Martina Doktora.