Sport Invest Group - Sport Invest

Sport Invest a jeho kalendář pro rok 2021 nabízí vhled do duše sportovních hvězd

Ani pandemie covid-19 nepřerušila tradici výroby speciálních kalendářů společnosti Sport Invest, na kterých se každoročně scházejí velká jména českého sportu.

Ani pandemie covid-19 nepřerušila tradici výroby speciálních kalendářů společnosti Sport Invest, na kterých se každoročně scházejí velká jména českého sportu jako Ester Ledecká, Martina Sáblíková, Petr Čech, Bořek Dočkal, Ondřej Synek, Tomáš Hertl, Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou a další. Počtvrté v řadě je jeho autorem známý fotograf Tomáš Třeštík, jenž pro rok 2021 zvolil jako hlavní motiv černobílé portréty.

„Snažím se, aby se od sebe jednotlivé kalendáře odlišovaly. Pro rok 2020 jsme udělali výrazný, barevně opulentní kalendář, který byl hodně expresivní. Takže jsme se rozhodli ubrat barvy a soustředit se více na výraz a práci se sportovci jako modely než na efekt,“ popisuje Třeštík. „Snažil jsem se o čisté, intimní portréty, ne ve smyslu nahoty, ale dialogu mezi mnou a tím, koho fotím.“

Na focení používal širokoúhlý objektiv, což často vede k deformaci těla, kdy je například natažená ruka větší než ve skutečnosti. „Byl to záměr, abych byl s focenými v blízkém kontaktu, což pak vyvolá i jejich jiné reakce. Jelikož jsem některé ze sportovců na kalendář fotil už počtvrté, známe se a víc mi důvěřují. Pak je možné s nimi pracovat v tomto stylu, protože vědí, že je nebudu zdržovat, že se fotí v klidném a příjemném prostředí, že je nebudu prudit. Focení jak pak takové upřímnější. Ne s každým se podaří podobný druh intimity navázat, tady se to, myslím, povedlo,“ pokračuje Třeštík.

Jelikož má Sport Invest velké množství klientů z různých sportovních odvětví, stejně jako před rokem vznikly tři verze kalendáře: v jedné je větší počet fotbalistů, v druhé hokejistů a ve třetí zase převažují zástupci ostatních sportů. Největší hvězdy jsou pak ve všech třech variantách.

Mezi ně patří například Petr Čech, což je jediné jméno z 19 focených sportovců, které se neobjevilo přímo v Třeštíkově ateliéru v Praze na Letné. Kvůli celosvětové pandemii se Čechova fotografie musela pořídit v Londýně, ovšem před objektivem klubového fotografa fotbalové Chelsea, kde je rekordman v počtu startů za českou reprezentaci členem vedení. Třeštík tak pro svého anglického kolegu vypracoval podrobný manuál, jak slavného brankáře nafotit, aby přesně zapadl do zamýšleného konceptu.

„Poslal jsem mu celkem přesný popis, kde byly vydefinované technické věci, tedy jakými světly a jakou intenzitou svítit, jakou fotím technikou, jaké používám odrazky a stínění. Druhou částí byl popis mého záměru, co hledám za výraz, že to nemusí být rozesmátá fotka, ale spíš vhled do duše daného sportovce. Já bych Petra vyfotil asi trochu jinak, každý fotograf má svůj styl, ale myslím, že nakonec ta spolupráce dopadla velmi dobře,“ hodnotí Třeštík.

A podobně mluví i o celkovém vyznění kalendáře. „Jsem spokojený se všemi fotkami. Mám radost, že vznikly čisté portréty, diváky ničím neruší, působí jednoduše, ale přitom úplně jednoduché nejsou. Nechtěl jsem autorsky exhibovat. Je to tentokrát víc o fotkách samotných, hodně o portrétovaných lidech, a málo o mně,“ říká Třeštík, jemuž při tvorbě pomáhal asistent Dan Čáha a stylistka Kateřina Boříková. „V tomhle složení jsme dělali už třetí kalendář a přispívá to k tomu, že nám všechno klapalo. Jsme sehraný tým, myslím, že jsme nikoho nezdržovali a focení šlo velmi hladce,“ pochvaluje si Třeštík.

Výsledek oceňuje i Petr Hercík, výkonný ředitel agentury Sport Invest Marketing. „Jsme absolutně nadšení, že Tomáš dokáže přijít každý rok s jiným konceptem a stylem, mění se kulisy, atmosféra. Pokaždé udělá kalendář, který je v českých podmínkách neokoukaný a zachycuje sportovce v jiných pozicích, než jsou standardně focení.“

Portrétovaní sportovci kromě celkového vizuálního stylu kalendáře oceňují i krátkou dobu, kterou Třeštík obvykle potřebuje na to, aby udělal požadovaný záběr.

„Se svojí fotkou jsem moc spokojená, celkově je kalendář opravdu povedený. Dokonce jsem se chtěla nechat ostříhat, ale už několik lidí mi i na základě téhle fotky říkalo, ať to nedělám, takže to ještě zvážím,“ usmívá se rychlobruslařka Martina Sáblíková. „Focení bylo hrozně fajn, akorát mi bylo šílené vedro, protože Tomáš chtěl, abych byla v roláku. Jelikož jsme fotili v létě, tak jsem ocenila, že to netrvalo moc dlouho. Byl to čtvrtý kalendář s Tomášem a baví mě, že je pokaždé úplně jiný.“

„Kalendář si mi moc líbí, tenhle motiv se opravdu povedl. Ze všech osobností je cítit pohoda a síla. S Tomášem fotím rád, výjimečně jsem nikam nespěchal, ale i tak to bylo rychlé, v klidu a všichni byli spokojení,“ přidává se veslař Ondřej Synek.

Tradičně v páru byly zachycené beachvolejbalistky Markéta Nausch Sluková s Barborou

Hermannovou. „Kalendář je krásný a originální. Oceňuji volbu černobílé barvy, u všech se Tomášovi podařilo zachytit takové to ‚fotkové charisma‘, jak tomu říkám já. Za mě palec nahoru,“ říká Nausch Sluková a parťačka Hermannová ji doplňuje: „Baví nás, že nemusíme trávit dlouhé hodiny před objektivem. Tomáš nás párkrát cvakne a ví, že má fotku, kterou potřebuje. Je fajn mít i jiné fotky než jen z písku v bikinách. Vždycky je o nás perfektně postaráno, co se týče make-upu i oblečení, a tyhle fotky jsou pro nás speciální.“

Jedná se o čtvrtý kalendář v řadě z dílny Tomáše Třeštíka pro Sport Invest. V roce 2018 zachytil sportovce na nejatraktivnějších turistických lokalitách v Česku, pro rok 2019 zvolil koncept „Hvězdy a sportovci“, kdy na fotografiích se známými jmény z různých sportů byli lidé, kterým vděčí za úspěchy, a bez nichž by jejich kariéry nebyly tak výrazné. V roce 2020 rozzářil stěny domů a kanceláří koncept, v němž Třeštík sportovní hvězdy zasadil do atraktivních barevných kompozic a iluzorního světa.

Stejně jako v předešlých letech není kalendář určený ke komerčnímu prodeji. Do tisku šlo 1440 kusů, což mu dodává na unikátnosti.

0

0

0

0