Sport Invest Group - Sport Invest

Česká brankářská legenda

Celou kariéru spojil se Sport Investem

Profil

Jméno Petr Čech
Datum narození 20. 5. 1982
Místo narození Plzeň, Československo
Výška 196 cm
Váha 90 kg

Kluby

FC Viktoria Plzeň
FK Chmel Blšany
AC Sparta Praha
Stade Rennes FC
Chelsea FC
Arsenal FC

 

Úspěchy

vítěz Ligy mistrů
vítěz Evropské ligy
4x vítěz Premier League
3x vítěz Ligového poháru
5x vítěz FA Cupu
3x vítěz Community Shield

 

Petrem Čechem jsme prožili většinu jeho dechberoucí kariéry, slavili společně nespočet úspěchů a byli mu oporou v době, kdy se zotavoval z těžkého zranění. Po našem boku se z nadějného dorostence vypracoval v nejlepšího brankáře na světě.

Když Petr v sedmnácti letech měnil stotisícovou Plzeň za ani ne tisícové Blšany, mohlo se zdát, že jde o krok zpět. Ale už tento první přestup v jeho kariéře se ukázal jako skvělý tah. V severočeské vesnici začal ihned chytat nejvyšší soutěž, premiéru si dokonce odbyl na horké půdě Sparty. Právě její trenéry ve zbytku sezony 2000/2001 zaujal natolik, že se ho rozhodli z Blšan vykoupit za 22 milionů korun, v českém fotbale tehdy rekordní částku za brankáře. Na Letné hned v první sezoně vytvořil dosud nepřekonaný rekord české ligy, když neinkasoval gól celých 903 minut. Ještě v roce 2002 stihl vychytat české reprezentaci do 21 let zlaté medaile na Mistrovství Evropy a bylo jasné, že jej Sparta neudrží.

Přestože měly zájem i největší světové kluby v čele s Arsenalem, pro Petrův růst bylo lepší zvolit mezikrok v podobě mužstva z kvalitní ligy, kde bude mít i ve dvaceti letech jistotu pravidelného vytížení a kvalitních trenérů. Přesně tak se jevil francouzský Stade Rennes, jehož hlavním koučem byl někdejší špičkový gólman Philippe Bergeroo. V tomto klubu strávil Petr dva roky, během kterých se stal také oporou české reprezentace, s níž v roce 2004 získal bronzovou medaili na evropském šampionátu. V té době už patřil londýnské Chelsea, s níž podepsal pětiletou smlouvu.

Na Stamford Brdge se stal ihned brankářskou jedničkou a během následujících jedenácti let vyhrál nespočet týmových i individuálních trofejí. Čtyři tituly v Premier League, pět v FA Cupu, tři v ligovém poháru a po jednom v Evropské lize a Lize mistrů. Vše ale nebylo jen veselé, na podzim 2006 utrpěl na hřišti Readingu těžké zranění hlavy, po kterém byl několik měsíců mimo hru. Jen díky péči těch největších odborníků v oboru se mohl již čtvt roku po zranění, v lednu 2007, vrátit zpět mezi tři tyče.

V létě 2015 přišla lákavá nabídka z konkurenčního Arsenalu a po jedenácti letech na Stamford Bridge se Petr stěhoval na druhou stranu Londýna, kde podepsal čtyřletou smlouvu a dres kanonýrů nosí dodnes. Změna klubové adresy přinesla i přestup od Adidasu k Pumě, pro kterou je slavný gólman jednou z klíčových tváří její kampaně.

Tím se dostáváme k aktivitám mimo fotbalový trávník, kde s Petrem spolupracujeme na mnoha úspěšných projektech. Již jedenáct ročníků má za sebou letní Fotbalová škola Petra Čecha, pravidelně společně pořádáme dobročinné aukce, jejíchž výtěžek putuje ve prospěch nadace pana profesora Pavla Koláře. Dresy a mnoho jiných suvenýrů si mohou fanoušci zakoupit ve speciálním e-shopu a samostatnou kapitolou je pak Petrův vstup do závodů Kolo pro život, Stopa pro život, Pražské schody či Enduro serie. Osobnost Petra Čecha zkrátka už dávno přerostla fotbalové trávníky.

0

tituly v Premier League

0

vítěz Ligy mistrů

0

startů v reprezentaci

0

čistých kont v lize

Galerie

Přestup do Arsenalu

Z jednoho velkoklubu do druhého